BEZPŁATNY PROGRAM WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO KADRY MEDYCZNEJ
Ruszył „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia, finansowany przez Unię Europejską.
15000 w pełni bezpłatnych wizyt i konsultacji ze specjalistami z zakresu psychologii, psychologii klinicznej i psychoterapii jest dostępnych dla każdego pracownika kadry medycznej i studentów studiów medycznych, na terenie całego kraju.
Zarejestruj się na stronie www.psychologdlamedyka.pl
Każdy pracownik medyczny, niezależnie od stażu i typu wykonywanego zawodu medycznego oraz studenci medycyny mogą bezpłatnie skorzystać m.in. z bezpośredniej pomocy w formie porad psychologicznych. Każdy potrzebujący będzie mógł odbyć 4 spotkania indywidualne ze Specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. W ramach programu pomocy udziela 100 specjalistów z zakresu:
– psychologii,
– psychologii klinicznej,
– psychoterapii.
Aby skorzystać z możliwości udziału w programie konieczne jest uprzednie zarejestrowanie się na stronie www.psychologdlamedyka.pl Konsultacje są prowadzone w trybie zdalnym lub stacjonarnym. Bezpośrednie spotkania są dostępne w każdym mieście wojewódzkim. Do dyspozycji zainteresowanych w ramach programu jest 15 000 interwencji kryzysowych. Mechanizm działania programu gwarantuję pełne bezpieczeństwo danych pacjentów biorących udział w programie.
Cele programu:
– natychmiastowa pomoc doraźna kadrze medycznej i studentom kierunków medycznych w sytuacji kryzysu psychicznego,
– wsparcie w radzeniu sobie z przyczyną problemów emocjonalnych i psychicznych,
– wskazanie możliwości i sposobów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości.
Zaczyna się od przemęczenia. Coraz trudniej zasnąć mimo wyczerpania, pojawiają się przewlekłe bóle głowy, bóle kręgosłupa i bóle gastryczne. Stajemy się cyniczni, drażnią nas wszelkie kontakty z ludźmi, nasilają się konflikty z bliskimi, sięgamy coraz częściej po alkohol wieczorem, bo daje to chwilowe odprężenie. Bardzo często wypaleniu zawodowemu towarzyszą choroby somatyczne, np. nadciśnienie, ale często też depresja, brak energii życiowej, chroniczne zniecierpliwienie. Zjawisko wypalenia zawodowego dotyka, według badania STADA Health Report 2022 ok. 25 proc. dorosłych, pracujących Polaków. Badanie to zostało przeprowadzone na grupie ok. 30 tys. respondentów w piętnastu krajach Europy, w tym 2 tys. w Polsce.
Jedną z najbardziej narażonych na wypalenie grup zawodowych są pracownicy kadry medycznej, specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy, ortopedzi, specjaliści medycyny paliatywnej, ale także lekarzy medycyny rodzinnej. Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) zauważyła nasilenie się tego zjawiska alarmując, że problem dotyka coraz młodszych lekarzy, czasem na początku drogi zawodowej. Wypalenie częściej występuje u kobiet oraz lekarzy w średnim wieku (45-54 lata).
Dlatego, został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i uruchomiony „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej”, finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.
Więcej o projekcie mogą Państwo przeczytać na stronie https://falck.pl/program-wsparcia-psychologicznego-kadry-medycznej/
Na stronie znajdą państwo także materiały do pobrania.