Konferencje, kursy, szkolenia
RUSZA NABÓR NA KURS SPECJALISTYCZNY SZCZEPIENIA OCHRONNE DLA PIELĘGNIAREK
Dział Szkoleń Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu informuje o naborze na kurs specjalistyczny Szczepienia ochronne dla pielęgniarek.
Planowana data rozpoczęcia kursu: 26 października 2024 r. Czas trwania kursu – do 3 miesięcy od rozpoczęcia.
Cena: ok.500 zł
OIPiP w Elblągu refunduje koszty szkolenia po zakończonym kursie zgodnie z regulaminem refundacji zamieszczonym na stronie internetowej izby.
Wymogi kwalifikacyjne: prawo wykonywania zawodu
Zapisy na kurs poprzez System Monitorowania Kształcenia (SMK).
Cel kursu: przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień ochronnych, postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz prowadzenia sprawozdawczości w zakresie szczepień ochronnych.
Czas trwania kształcenia: łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 80 godzin dydaktycznych: zajęcia teoretyczne – 35 godzin, zajęcia praktyczne – 45 godzin.
Program kursu:https://ckppip.edu.pl/wp-content/uploads/2020/10/Szczepienia-ochronne-dla-pielegniarek.pdf
W imieniu Organizatorów: Prezydenta Miasta Elbląg dr Michała Missan, Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich,
Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
zapraszamy Państwa na
KONFERENCJĘ ZDROWYCH MIAST POLSKICH
„Profilaktyka przez całe życie”
która odbędzie się w dniach 2 – 3 października 2024 r.
Zgłoszeń na konferencję należy dokonywać poprzez link: https://bip.elblag.eu/artykul/345/5111/konferencja-zdrowych-miast-polskich
w terminie do dnia 17 września 2024 r.
W załączeniu zaproszenie oraz program konferencji.
I OGÓLNOPOLSKI KONGRES OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ
W dniach 10-11 października w Hotelu Sound Garden w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej
dedykowany pielęgniarkom, lekarzom, opiekunom medycznym, fizjoterapeutom, pracownikom DPS i wszystkim tym, którzy w codziennej pracy spotykają się z pacjentami wymagającymi opieki długoterminowej. W wydarzeniu wezmą udział najwybitniejsi wykładowcy i prelegenci z całej Polski, którzy skupią się na rozwoju i nowoczesnych rozwiązaniach w opiece długoterminowej. Komitetowi Naukowemu przewodniczą eksperci: dr Mariola Rybka i Tomasz Krzysztyniak.
Rejestracja trwa: https://kongres.opiekawpraktyce.pl/
Program wydarzenia: https://kongres.opiekawpraktyce.pl/#program
O pacjencie w centrum opieki
Nad programem merytorycznym wydarzenia czuwają eksperci z zakresu opieki długoterminowej – dr n. o zdr. Mariola Rybka, wieloletnia Konsultant Krajowa i twórczyni cyklu ponad 30 konferencji edukujących w dziedzinie opieki długoterminowej na terenie całej Polski oraz Tomasz Krzysztyniak, Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu oraz ekspert opieki długoterminowej.
– Tworzymy I Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej z myślą o wyzwaniach, jakie niesie za sobą opieka długoterminowa – w wielu jej nieoczywistych aspektach i wymiarach – mówią organizatorzy.
Wybitni specjaliści i poruszające tematy
Podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Opieki Długoterminowej wykłady poprowadzą najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie opieki długoterminowej – i nie tylko. Wydarzenie uświetnią prelekcje gości specjalnych, angażujące warsztaty tematyczne, panel dyskusyjny ekspertów o przyszłości opieki długoterminowej w Polsce.
Wśród ekspertów Komitetu Naukowego znaleźli się m.in.: mgr Mariola Łodzińska (Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych), prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Dorota Kilańska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), mgr Beata Ostrzycka (Konsultant Krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego), mgr Alicja Szewczyk (Konsultant Krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego), prof. Mariusz Wysokiński (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. Józef Binnebesel (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) czy dr Beata Guzak (Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych).
Wśród tematów wykładów i praktycznych warsztatów podczas konferencji znajdą się m.in.:
— Prestiż zawodu pielęgniarki opieki długoterminowej. Jak budować pewność siebie i silną pozycję na rynku pracy?
— Dźwiganie, przesuwanie, przekładanie – jak chronić kręgosłup personelu w opiece nad pacjentem? Bezpieczny transfer pacjenta
— Wypalenie zawodowe w opiece długoterminowej – czy zmiana pracy będzie rozwiązaniem?
— Prawne aspekty opieki długoterminowej – odpowiedzialność zawodowa i nie tylko
— Wielolekowość w opiece długoterminowej
— Żywienie dojelitowe u pacjentów pediatrycznych
— Profilaktyka IAD – zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu
— Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna w opiece domowej
— Opieka długoterminowa nad pacjentem z bólem
— Kiedy pacjent nie wierzy w śmierć – psychologiczne studium towarzyszenia
— Opieka wytchnieniowa w pediatrycznej opiece długoterminowej. Doświadczenia własne w ramach działalności Domu Opieki Wytchnieniowej „Kokoszka” we Wrocławiu
— Seksualność osób w wieku podeszłym. Jak rozmawiać o niej z pacjentem i jego rodziną?
— Pobyt w domu opieki – najważniejsze aspekty z perspektywy mieszkańca i jego rodziny
— Rany u pacjentów geriatrycznych
— Odleżyny, owrzodzenia nowotworowe i nie tylko – moje najtrudniejsze przypadki w opiece długoterminowej
— Profilaktyka przeciwodleżynowa – dobór materaca i prawidłowa jego obsługa
— Czy jesteśmy bliżej skutecznej terapii w chorobie Alzheimera?
— Zaburzenia zachowania oraz zaburzenia psychotyczne i afektywne w demencji
— Choroba Parkinsona – opieka w praktyce
— Zaburzenia z pogranicza stwardnienia zanikowego bocznego i otępienia czołowo-skroniowego
— Fakty i mity w opiece pielęgniarskiej – pacjent z cukrzycą
— Ozonoterapia jako część strategii leczenia ran
— Preskrypcja pielęgniarska – o prestiżu zawodu i odpowiedzialności bez obaw. Praktyczne porady
— Techniki i urządzenia wspierające długoterminową opiekę nad pacjentem z chorobami układu oddechowego oraz z powikłaniami oddechowymi w przebiegu innych chorób
— Zakładanie i pielęgnacja dostępów do przewodu pokarmowego
— Pozycjonowanie pacjenta. Ćwiczenia na nowoczesnym sprzęcie medycznym
Podczas konferencji odbędą się liczne warsztaty praktyczne.
Organizatorami wydarzenia są: Katedra Geriatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Vicommi Media.
Zapraszamy do rejestracji: www.kongres.opiekawpraktyce.pl
NACZELNA IZBA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH ZAPRASZA NA VI OGÓLNOPOLSKI KONGRES PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POZ
” WIEM, WIĘC SZCZEPIĘ”
RUSZAMY 3 WRZESNIA 2024 R. O GODZ. 13:00. KOLEJNE SESJE 10.09 I 17.09
Startujemy już 3 września
udział jest bezpłatny
spotykamy się online
„WIEM, WIĘC SZCZEPIĘ”
to ogólnopolski, coroczny kongres pielęgniarek i położnych POZ. Nasza inicjatywa zrodziła się pod wpływem ogromnego zainteresowania webinarem NIPiP na temat szczepień ochronnych. Jest reakcją na stale spadającą w Polsce liczbę szczepionych dzieci. Chcemy tę tendencję powstrzymać, dlatego zadaniem wykładów realizowanych w ramach „Wiem, więc szczepię” jest dostarczanie Wam praktycznej wiedzy i narzędzi, które wykorzystacie, edukując rodziców i opiekunów dziecka. Poruszane tematy dotyczą nie tylko praktycznych kwestii wykonywania szczepień ochronnych, ale związanych z tym aspektów prawnych.
To jest szósta edycja „Wiem, więc szczepię”. Spotykamy się online, dla zapewnienia większej dostępności. Podczas ostatniej edycji każda z sesji przyciągnęła uwagę ponad tysiąca uczestników! Każdy z uczestników otrzymuje certyfikat podpisany przez Prezes NRPiP.
Już teraz możecie zarejestrować się na najbliższy kongres – pierwsza sesja 3 września o 13:00, kolejne 10 i 17 września!
Na stronie znajdziecie materiały z minionych wydarzeń.
Są dostępne dla wszystkich pielęgniarek i położnych.
Zapraszamy!
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do wysłuchania podcastów:
1. Jak łagodzić podrażnienia skóry wywołane NTM u osób otyłych i unieruchomionych? Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a w podcaście wzięły udział Pani Małgorzata Sawicka, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Urologicznych oraz Pani Lucyna Weryńska-Bogdał, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Urologicznych.
Link do wydarzenia: https://edukacjapacjenta.pl/szkolenia/257
2. Fakty i mity na temat nietrzymania moczu wśród kobiet i mężczyzn. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Rozmowę z Panią Małgorzatą Sawicką, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Urologicznych przeprowadziła Pani Iwona Schymalla, Redaktor Naczelna MedExpress.pl.
Link do wydarzenia:https://edukacjapacjenta.pl/szkolenia/258
3. Nietrzymanie moczu podczas pożycia intymnego – jak sobie z nim radzić? Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a wpodcaście wzieła udział Pani dr n. med. Anita Sikora-Szubert, fizjoterapeutka, psycholog i psychoonkolog.
Link do wydarzenia: https://edukacjapacjenta.pl/szkolenia/259
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnich w tym roku warsztatach Intensywna Opieka WORKSHOPS, które odbędą się 4 października 2024 r. w Katowicach.
Maraton praktycznych warsztatów skierowany jest do pielęgniarek i pielęgniarzy z oddziałów intensywnej terapii, którzy podczas wydarzenia będą mieli unikalną okazję potrenowania umiejętności niezbędnych na OIT. Każdy uczestnik weźmie udział w 10 specjalistycznych warsztatach.
Tematy warsztatów w Katowicach to:
- optymalizacja pracy pielęgniarki podczas zabiegów pozaustrojowego oczyszczania krwi na oddziałach intensywnej terapii,
- praktyczne aspekty monitorowania pacjentów w oddziałach intensywnej terapii,
- nebulizacja pacjenta od wentylacji mechanicznej do swobodnego oddechu,
- pacjent z raną na OIT – trening postępowania,
- trudna intubacja,
- wytyczne w praktyce i wskazówki dotyczące ogrzewania pacjentów i płynów infuzyjnych,
- bezpieczna terapia infuzyjna,
- technika stabilizacji i pielęgnacji dostępów naczyniowych,
- nieinwazyjna wentylacja mechaniczna na OIT,
- profilaktyka V.A.P
Rejestracja trwa: www.intensywnaopieka.pl
I OGÓLNOPOLSKI KONGRES OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ
W dniach 10 – 11 października w Hotelu Sound Garden w Warszawie odbędzie się
I Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej
Wydarzenie dedykowane jest pielęgniarkom, lekarzom, opiekunom medycznym, fizjoterapeutom, pracownikom DPS i wszystkim tym, którzy w codziennej pracy spotykają się z pacjentami wymagającymi opieki długoterminowej. W kongresie wezmą udział najwybitniejsi wykładowcy i prelegenci z całej Polski, którzy skupią się na rozwoju i nowoczesnych rozwiązaniach w opiece długoterminowej. Komitetowi Naukowemu przewodniczą eksperci: dr Mariola Rybka i Tomasz Krzysztyniak.
Rejestracja trwa: http://www.kongres.opiekawpraktyce.pl
Komunikat w sprawie wykazu priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych,
które będą mogły uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa w 2023 r.
Ministerstwo Zdrowia w załączeniu przedstawia wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2023 r. z podziałem na województwa oraz z uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie. Wykaz ten będzie stanowił podstawę do określenia przedmiotu zamówienia w tegorocznych postępowaniach przetargowych dotyczących wyboru organizatorów kształcenia prowadzących szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych. Planuje się, że w 2023 roku minimum 2525 pielęgniarek i położnych rozpocznie specjalizację w ramach miejsc dofinansowywanych.
Materiały:
Komunikat MZ dot. priorytetowych dziedzin szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek i położnych
Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych
Komunikat w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza
Uwaga! Ważne!
KOMUNIKAT CENTRUM KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
KOMUNIKAT W SPRAWIE WYKAZU PRIORYTETOWYCH DZIEDZIN SPECJALIZACJI DLA PIELEGNIAREK I POŁOŻNYCH,
KTÓRE BĘDĄ MOGŁY UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z BUDZETU PAŃSTWA W 2022 R.
Ministerstwo Zdrowia przedstawia Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2022 r. z podziałem na województwa oraz uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie.
Wykaz ten będzie stanowił podstawę do określenia przedmiotu zamówienia w tegorocznych postępowaniach przetargowych dotyczących wyboru organizatorów kształcenia prowadzących szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych.
Planuje się, że w 2022 r. minimum 2 525 pielęgniarek i położnych rozpocznie specjalizację w ramach miejsc dofinansowanych. Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego za cały okres trwania specjalizacji dla szkoleń rozpoczynających się w 2022 r. wyniesie nie więcej niż 3 950 zł.
Dla województwa warmińsko-mazurskiego przewidziano następujące specjalizacje:
Pielęgniarstwo internistyczne dla pielęgniarek
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek
Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze dla położnych
Rezerwa: Pielęgniarstwo epidemiologiczne dla pielęgniarek i położnych; Pielęgniarstwo chirurgiczne dla pielęgniarek; Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki dla pielęgniarek.
Liczba miejsc/edycji: 100/4
KOMUNIKAT W SPRAWIE PRZEDKŁADANIA ZAŚWIADCZEŃ O UKOŃCZENIU KURSÓW
SPECJALISTYCZNYCH PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO EGZAMINU PAŃSTWOWEGO
Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje, że w dniu 5 kwietnia 2022 r. Minister Zdrowia zatwierdził dokument: AKTUALIZACJA PROGRAMÓW SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH, który znosi warunek dotyczący przedkładania wraz z wnioskiem o zakwalifikowanie do egzaminu państwowego zaświadczenia o ukończeniu:
- kursu specjalistycznego Resuscytacja krążeniowo-oddechowa,
- kursu specjalistycznego Resuscytacja oddechowo-krążeniowa noworodka,
- kursu specjalistycznego Wykonywanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego,
- kursu specjalistycznego Leczenie ran dla pielęgniarek,
- kursu specjalistycznego Leczenie ran dla położnych.
Komunikat Ministerstwa Zdrowia ws. wykazu priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków funduszu pracy w 2020 r.
Planuje się, ze w 2020 r. minimum 2 525 pielęgniarek i położnych rozpocznie specjalizację w ramach miejsc dofinansowywanych.
Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego za cały okres trwania specjalizacji dla szkoleń rozpoczynających się w 2020 roku wyniesie nie więcej niż 3.950 zł.
Wykaz dziedzin z podziałem na poszczególne województwa.
UWAGA!!! PAŃSTWO KOŃCZĄCY SPECJALIZACJĘ!!!
Przypominamy o konieczności wysłania wniosku na EGZAMIN PAŃSTWOWY w nieprzekraczalnym terminie DO 31.10.2019 r.
Wniosek należy złożyć poprzez system SMK. Po złożeniu wniosku należy sprawdzać status wniosku celem ewentualnego uzupełnienia ponieważ korekta jest możliwa tylko w ciągu 7 dni od daty odesłania przez CKPiP. Po tym czasie wniosek nie zostanie zakwalifikowany do jesiennej sesji egzaminacyjnej 2019 r.
Podręcznik użytkownika – Wnioski o egzamin specjalizacyjny – Rola Pielęgniarka/Położna
NACZELNA IZBA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH PRZESTRZEGA PRZED NIEUCZCIWYMI ORGANIZATORAMI KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
W związku z pojawiającymi się niepokojącymi informacjami na temat nieuczciwych organizatorów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przypomina, że zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej:
Organizatorami kształcenia mogą być:
- uczelnie, szkoły prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz podmioty lecznicze;
- inne podmioty po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe (prowadzonego przez ORPiP lub NRPiP)
Warunkami prowadzenia kształcenia podyplomowego są:
- posiadanie programu kształcenia, o którym mowa w art. 78 ust. 1 i 2;
- zapewnienie kadry dydaktycznej o kwalifikacjach odpowiednich dla danego rodzaju kształcenia, zgodnych ze wskazaniami określonymi w programie kształcenia;
- zapewnienie bazy dydaktycznej odpowiedniej do realizacji programu kształcenia, w tym dla szkolenia praktycznego, zgodnej ze wskazaniami określonymi w programie kształcenia;
- posiadanie wewnętrznego systemu oceny jakości kształcenia, uwzględniającego narzędzia oceny jakości kształcenia oraz metody tej oceny.
Organizator kształcenia jest obowiązany pielęgniarce lub położnej zakwalifikowanej do:
- specjalizacji,
- kursu kwalifikacyjnego,
- kursu specjalistycznego,
wydać adekwatnie: kartę specjalizacji, kartę kursu kwalifikacyjnego, kartę kursu specjalistycznego, które wraz z wymaganymi wpisami oraz potwierdzeniami i zaliczeniami stanowią dowód ukończenia kształcenia podyplomowego.
Ponadto przypominamy, że kształcenie podyplomowe w ramach szkoleń specjalizacyjnych, kursów kwalifikacyjnych i kursów specjalistycznych prowadzone jest na podstawie programów kształcenia zatwierdzonych przez Ministra Zdrowia. Zapisy odnoszące się do stosowanych metod i środków dydaktycznych, metod sprawdzania efektów kształcenia, warunków zaliczenia, jak również rodzaju i liczby godzin dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału prowadzącego zajęcia nie przewidują metody e – learningu.
Warto również przed przystąpieniem do kształcenia podyplomowego zapoznać się z przepisami określonymi w: Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 r. (Rozdział 6) oraz programem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych na który chcemy się zapisać, gdzie określono warunki danego kształcenia: programy szkoleń specjalizacyjnych, programy kursów kwalifikacyjnych, programy kursów specjalizacyjnych (programy te dostępne są na stronie Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych: http://www.ckppip.edu.pl/
Szczegółowych informacji czy dany organizator kształcenia może prowadzić kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych można uzyskać w swojej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych lub w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
KOMUNIKAT CENTRUM KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH Z DNIA 15 LIPCA 2019 R.
Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje, że osoby, które posiadają konto w SMK powinny ponownie dokładnie zweryfikować sposób zapisania swoich danych osobowych zawartych w profilu użytkownika tj. imię, drugie imię i nazwisko. Dane powinny zaczynać się z dużej litery, a dalszy ciąg liter powinien być napisany małymi literami. Ponadto numer Prawa wykonywania zawodu (PWZ) powinien zawierać ciąg 7 cyfr zakończonych literą P (dla pielęgniarki) lub dużą literą A (dla położnej).
Centrum przypomina, że profil użytkownika jest edytowalny wyłącznie przez osobę, która założyła konto w SMK.
Dane zawarte w profilu użytkownika automatycznie zapisują się w składanym do Centrum wniosku o zakwalifikowanie do egzaminu (wersja elektroniczna) i będą zawarte również na dyplomie specjalisty w danej dziedzinie.
Centrum nie ponosi odpowiedzialności za błędnie wypełniony profil użytkownika.
dr n.med. Beata Guzak
Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego
Pielęgniarek i Położnych
Opinia Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia w sprawie czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego w przypadku przerwania przez pielęgniarkę lub położną realizacji szkolenia
Dopuszczalna jest interpretacja § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, która zakłada, że minimalny i maksymalny czas trwania specjalizacji dotyczy kształcenia u jednego organizatora kształcenia.Takie podejście umożliwi uczestnikom szkolenia organizowanego przez jednego organizatora do wyrównania ewentualnych różnic programowych w przypadku kontynuowania kształcenia specjalizacyjnego u innego organizatora kształcenia.
KOMUNIKAT NACZELNEJ IZBY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH DOTYCZĄCY EGZAMINÓW SPECJALIZACYJNYCH DLA TYCH, KTÓRZY ROZPOCZĘLI SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE POCZĄWSZY OD DNIA 1 LIPCA 2017 r
Pielęgniarka, położna, która rozpoczęła szkolenie specjalizacyjne, począwszy od dnia 1 lipca 2017 r. , składa wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu za pomocą SMK.
W celu uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia należy po odbyciu specjalizacji zdać egzamin państwowy. Zgodnie z § 10. Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych z dnia 30 września 2016 r.:
1.Do egzaminu państwowego, o którym mowa w art. 67 ust. 2 ustawy, mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:
1) ukończyły specjalizację albo zostały zwolnione z obowiązku jej odbywania w całości na podstawie art. 67 ust.3 ustawy;
2) złożyły do państwowej komisji egzaminacyjnej, za pośrednictwem dyrektora Centrum, wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu państwowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia, wraz z kartą specjalizacji lub dokumentem potwierdzającym zwolnienie z obowiązku odbywania specjalizacji w części lub całości;
3) złożyły do państwowej komisji egzaminacyjnej dokument potwierdzający wniesienie opłaty za egzamin państwowy na rachunek bankowy wskazany przez Centrum.
2. Dokumenty o których mowa w ust. 1 pkt. 2 i 3, składa się do Centrum do dnia 31 maja albo do dnia 31 października.
Egzamin państwowy jest przeprowadzany w sesji wiosennej w terminie od dnia 1 marca do dnia 31 maja oraz w sesji jesiennej w terminie od dnia 1 września do 30 listopada.
Wniosek o zakwalifikowanie składany przez SMK musi zawierać:
- EKK – Elektroniczną Kartę Kształcenia lub dokument potwierdzający zwolnienie z obowiązku odbywania specjalizacji w części lub całości,
- Potwierdzenie dokonania opłaty za egzamin (UWAGA! SMK pozwala na złożenie wniosku bez załączonego potwierdzenia, ale będzie to skutkowało skierowaniem wniosku do uzupełnienia w ciągu 7 dni. Wysokość opłaty za egzamin wynosi 170 zł.).
Wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu wraz z wymaganymi załącznikami złożony za pomocą SMK uzyskuje status „złożony”. Wniosek spełniający wymogi formalne oraz sprawdzony przez Centrum otrzymuje status „zweryfikowany”. Wniosek posiadający w SMK status „zweryfikowany” decyzją komisji otrzymuje status „zakwalifikowany” lub „niezakwalifikowany”, nie później niż na 30 dni przed datą egzaminu.
W przypadku, gdy wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu zawiera braki formalne, Dyrektor Centrum wzywa Wnioskodawcę do uzupełnienia tych braków, za pomocą SMK. Wnioskodawca w terminie 7 dni od dnia skierowania wniosku o uzupełnienie musi uzupełnić wniosek, jeżeli tego nie zrobi wniosek traktuje się, jako niezłożony, a w SMK wniosek ten otrzymuje status „bez rozpoznania”.
Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych nie później niż 30 dni przed datą egzaminu na stronie internetowej zamieszcza informację o dacie i miejscu egzaminu.
Komunikat sporządzono na podstawie:
Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 r
Z prac NIPiP
Pisma z Ministerstwa Zdrowia dotyczące organizatora kształcenia Interrette Sp. z o.o. w sprawie m.in. kontynuacji odbywania specjalizacji przez pielęgniarki u innego organizatora kształcenia
Do pobrania:
Pismo Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2019 r.