http://oipip.elblag.pl/wp-content/uploads/2016/02/12.png

Konferencje, kursy, szkolenia

 

Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe „Erudycja” w Olsztynie

OFERTA KURSÓW DOFINANSOWYWANYCH ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROJEKTU „DIAGNOZA: ZWIĘKSZAMY DAWKĘ KWALIFIKACJI”

UWAGA! TRWA REKRUTACJA NA KURSY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ !

 • Leczenie ran dla pielęgniarek (pozostało 1 wolne miejsce!)
 • Szczepienia ochronne dla pielęgniarek
 • Terapia bólu przewlekłego u dorosłych dla pielęgniarek i położnych
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych
 • Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych dla pielęgniarek i położnych
 • Kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla pielęgniarek
 • Kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej dla pielęgniarek
 • Kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii dla położnych
 • Wywiad i badanie fizykalne

W ramach kursów zapewniamy: zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, zwrot kosztów noclegów, obiady podczas zajęć teoretycznych, serwis kawowy podczas zajęć teoretycznych, materiały dla uczestników (podręcznik, notes, teczka, długopis itp.)

 Zainteresowanych zapraszamy do udziału. W projekcie mogą wziąć osoby, które:

 • Z własnej inicjatywy chcą podnieść kompetencje i umiejętności zawodowe.
 • Zamieszkują lub pracują na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
 • Nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby zgłosić się na kurs należy przesłać ZGŁOSZENIE  za pośrednictwem platformy SMK oraz dostarczyć pozostałe dokumenty rekrutacyjne, tj.  kopie prawa wykonywania zawodu oraz  formularz rekrutacyjny (w załączeniu). 

Kamila Żurek
Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe „Erudycja”
ul. Metalowa 4; 10-603 Olsztyn; 89 543 15 35
W załączeniu:
_________________________________________________________________________________
Szanowni Państwo

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku wraz z Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgową Radą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku mają zaszczyt zaprosić Pielęgniarki, Pielęgniarzy, Położne, Położnych na organizowaną w ramach prewencji konferencję: ” Odpowiedzialność zawodowa a bezpieczeństwo pracy Pielęgniarek i Położnych. Odpowiedzialność karna za błąd organizacyjny Kadry Kierowniczej”,  która odbędzie się w dniach 11 – 12 kwietnia 2019 r. Szczegóły w załącznikach.

Zaproszenie

Program konferencji

Karta zgłoszenia

Informacje dotyczące konferencji


KOMUNIKAT nr 2

KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA PROBLEMY WIEKU PODESZŁEGO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, Koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Elblągu oraz Koło Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego w Poznaniu mają zaszczyt zaprosić do udziału w bezpłatnej  konferencji naukowo-szkoleniowej pt. „PROBLEMY WIEKU PODESZŁEGO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM„ , która odbędzie się w dniu 15 marca 2019 r. (piątek) w auli Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu ul. Lotnicza 2. Rozpoczęcie konferencji godz. 10.00, rejestracja uczestników od godz. 9.30.

W załączeniu:

Komunikat Nr 2

 Program

Karta zgłoszenia


Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych zaprasza na VI Ogólnopolską Konferencję Naukową ”  PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE NOWE WYZWANIA” W DNIACH 10 11.06.2019 R. W OSTRÓDZIE.

Zaproszenie

Szczegółowe informacje o konferencji oraz zasady rejestracji znajdują się na stronie: www.pspp.eu.


XIII OGÓLNOPOLSKIE SZKOLENIE POŁOŻNICZO-NEONATOLOGICZNO-PEDIATRYCZNE – Polanica – Zdrój, 28 lutego – 3 marca 2019 r.

Zaproszenie wraz z informacjami organizacyjnymi

Harmonogram szkolenia


Wiosenny Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów ds. Pielęgniarstwa, Pielęgniarek Naczelnych oraz Kierowniczej Kadry Zarządzającej w Pielęgniarstwie – Zakopane 25 – 28 marca 2019 r.

Zaproszenie do udziału w Zjeździe


Hospicjum „Światło” oraz Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre mają zaszczyt zaprosić na

XIX OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ MEDYCYNY PALIATYWNEJ „HOSPICJUM 2019”

XVII OGÓLNOPOLSKIE FORUM ONKOLOGII I PSYCHOONKOLOGII

I OGÓLNOPOLSKIE FORUM RATOWNICTWA MEDYCZNEGO I PIELĘGNIARSTWA ORAZ Wystawę Sprzętu Rehabilitacyjnego, Ortopedycznego i Ratowniczego, które odbędą się w dniach 24-25 maja 2019 r. w Hotelu FILMAR w Toruniu przy ul. Grudziądzkiej 45

W załączeniu:

Karta uczestnictwa

Lista zaproszonych wykładowców

Szczegóły dostępne pod adresem: www.expo-andre.pl


24.01.2019 r.

Realizacja nowego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w pracy położnej

Komisja ds.Położnych działająca przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pielęgniarstwa Położniczego i Ginekologicznego mają zaszczyt zaprosić do udziału w III bezpłatnym warsztacie „Realizacja nowego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w pracy położnej„.

Warsztaty odbędą się w dniu 6 lutego 2019 r. godz. 10.00 w sali konferencyjnej w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie ul. V Wileńskiej Brygady AK 14K.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 4 lutego 2019 r. na e-mail: izba@oipip.olsztyn.pl Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel. kontaktowego.

Program warsztatów


22.01.2019 r.

ZAPROSZENIE

POSTĘPOWANIE Z RANĄ PRZEWLEKŁĄ15 KWIETNIA 2019 r ELBLĄSKA UCZELNIA HUMANISTYCZNO-EKONOMICZNA W ELBLĄGU UL. LOTNICZA 2

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na jednodniową bezpłatną konferencję naukowo szkoleniową ” Postępowanie z raną przewlekłą„. Konferencja rozpocznie się 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) o godzinie 9.00 (rejestracja uczestników od 8.00).  Zainteresowanych uczestnictwem w konferencji prosimy o zgłaszanie się do OIPiP w Elblągu.  Tel. 55 233 98 79 lub e-mail: izbaelb@wp.pl oraz osobiście w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu. Zapisy trwają do 8 kwietnia br. lub do wyczerpania miejsc

Zaproszenie na konferencję


15.01.2019 r.

I FORUM ZAKAŻEŃ – WYZWANIA W LECZENIU I PROFILAKTYCE ZAKAŻEŃ

Konferencja, której nie można przegapić

4 -6 kwietnia 2019 r. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń medycznych 2019 r – ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja I FORUM ZAKAŻEŃ.

I Forum Zakażeń będzie pierwszą tak nowoczesną, interdyscyplinarną konferencją dotyczącą profilaktyki i leczenia zakażeń, która połączy specjalistów różnych dziedzin. Przedstawiciele wielu różnorodnych medycznych towarzystw naukowych spotkają się, by dyskutować o nowych rozwiązaniach w polskiej ochronie zdrowia.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja na stronie internetowej: www.fz2019.pl


11.01.2019 r.

Plan kursów specjalistycznych na I półrocze 2019 r. organizowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Elblągu


09.01.2019 r.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONFERENCJI NAUKOWEJ  ” PROBLEMY WIEKU PODESZŁEGO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM” – ELBLĄG , 15.03.2019 R.

Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, Kołem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Elblągu oraz Kołem Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego w Poznaniu ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Konferencji Naukowej pt.  PROBLEMY WIEKU PODESZŁEGO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM.

Konferencja odbędzie się w dniu 15 marca 2019 r. w godz. 10.00 – 15.00, na terenie Elbląskiej Uczelni Humanistyczno -Ekonomicznej. 

Zgłoszenia udziału można kierować do dnia 31 stycznia 2019 r. na adres: konferencja@euh-e.edu.pl  lub na adres poczty elektronicznej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu: izbaelb@wp.pl – korzystając z załączonej karty zgłoszenia. 

W załączeniu:

Komunikat Nr 1

Karta zgłoszenia uczestnictwa

Wymogi redakcyjne dla autorów


13.12.2018 r.

NABÓR NA SPECJALIZACJE

Dyrekcja Studium Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu informuje, że prowadzi nabór na szkolenia specjalizacyjne w Dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki dla pielęgniarek oraz w Dziedzinie Pielęgniarstwa neonatologicznego dla pielęgniarek i położnych dofinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Zajęcia dydaktyczne w ramach szkoleń prowadzone będą na terenie EUH-E w Elblągu przy ulicy Lotniczej 2, natomiast stażowe realizowane będą w elbląskich szpitalach oraz w placówkach ochrony zdrowia spełniających kryteria programów kształcenia. Zachęcamy Pielęgniarki i Położne do podjęcia kształcenia podyplomowego w EUH-E.

Rekrutacja odbywa się elektronicznie w SMK, ale równolegle prosimy złożyć wymagane dokumenty osobiście lub pocztą na adres SKPPiP ul. Lotnicza 2, 82-300 Elbląg.

Wymagane dokumenty:

 1. kserokopia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej
 2. dokument potwierdzający co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie pielęgniarki/położnej
 3. wypełniony wniosek (do pobrania na stronie www.euh-e.edu.pl, zakładka Kursy i szkolenia  -> Studium Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych  ->Wnioski do pobrania).

Zapraszamy do rekrutacji.

Dyrekcja Studium Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu


30.11.2018 r.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu informuje, że obecnie prowadzony jest nabór na kursy:

 1. kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki dla pielęgniarek – planowany termin rozpoczęcia kursu 29.12.2018 r. – zgłoszenia można dokonać poprzez system SMK,
 2. kurs specjalistyczny Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych – planowane rozpoczęcie kursu styczeń/luty 2019 r. – zgłoszenia na kurs przyjmowane są do połowy grudnia br. poprzez system SMK,
 3. kurs specjalistyczny Wykonywanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych dla pielęgniarek i położnych, rozpoczęcie kursu planowane jest w miesiącu styczniu/lutym 2019 r., poprzez system SMK.

Do pobrania:

Informacja Działu Szkoleń OIPiP w Elblągu


30.11.2018 r.

KONFERENCJA NAUKOWA PT. ” PROBLEMY WIEKU PODESZŁEGO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM” – ELBLĄG , 15.03.2019 R.

Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, Kołem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Elblągu oraz Kołem Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego w Poznaniu ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Konferencji Naukowej pt.  PROBLEMY WIEKU PODESZŁEGO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM.

Konferencja odbędzie się w dniu 15 marca 2019 r. w godz. 10.00 – 15.00, na terenie Elbląskiej Uczelni Humanistyczno -Ekonomicznej. 

Zgłoszenia udziału należy kierować do dnia 31 stycznia 2019 r. na adres: konferencja@euh-e.edu.pl korzystając z załączonej karty zgłoszenia.

W załączeniu:

Komunikat Nr 1

Karta zgłoszenia uczestnictwa

Wymogi redakcyjne dla autorów


05.11.2018 r.

Zaproszenie do udziału w projekcie PN.

Szkolenie personelu medycznego w zakresie leczenia uzależnienia od tytoniu oraz przeprowadzania minimalnych interwencji antytytoniowych

Projekt jest prowadzony przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

Zaproszenie na szkolenie


29.10.2018 r.

WAŻNA INFORMACJA DLA PAŃ POŁOŻNYCH

Stowarzyszenie „Erudycja” z siedzibą w Olsztynie zaprasza na kurs kwalifikacyjny „PIELĘGNIARSTWO ANESTEZJOLOGICZNE I INTENSYWNEJ OPIEKI

W POŁOŻNICTWIE I GINEKOLOGII” dla POŁOŻNYCH.

Kurs jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w związku z czym organizator zapewnia zwrot kosztów podróży, noclegi, materiały szkoleniowe, książki, serwis kawowy. Jedyny koszt który ponosi uczestnik to jednorazowa opłata wpisowa w wysokości 185 zł.

Kurs rozpoczyna się w listopadzie w wygodnych zjazdach weekendowych. Osoby zainteresowane proszone są o zapianie się na kurs poprzez system SMK.

W projekcie mogą wziąć udział osoby, które: z własnej inicjatywy chcą podnosić kwalifikacje i umiejętności zawodowe, zamieszkują lub pracują na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i nie prowadzą działalności gospodarczej.

W razie wątpliwości lub pytań organizator prosi o kontakt telefoniczny nr. tel. 89 543 15 35.


22.10.2018 r.

Informacja Działu Szkoleń przy OIPiP w Elblągu dotycząca zmian w Regulaminie Egzaminu Państwowego po zakończeniu szkoleń specjalizacyjnych.


11.10.2018 r.

XXIII KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA OPIEKI PALIATYWNEJ I ZESPOŁÓW HOSPICYJNYCH WYMAGAJCIE OD SIEBIE CHOĆBY INNI OD WAS NIE WYMAGALI  – Częstochowa 17 -19 styczeń 2019 r.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zaprasza do udziału w XXIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbędzie się w Częstochowie w dniach 17 – 19 stycznia 2019 r. Tematem przewodnim konferencji będą słowa Świętego Jana Pawła II: Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali.

W załączeniu:

Komunikat dot. konferencji

Program ramowy

Karta zgłoszenia uczestnictwa


01.10.2018 r.

Komunikat Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych

W dniu 27 września 2018 roku Minister Zdrowia dokonał zmiany regulaminu egzaminu państwowego m.in. w zakresie, cyt. „Warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu jest uzyskanie przez osobę zdającą co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi, co stanowi odpowiednio 108 pkt dla osób, które ukończyły specjalizację w dziedzinach kształcenia określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, 84 pkt dla osób, które ukończyły specjalizację w dziedzinach kształcenia określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne.”

Obniżony próg ma zastosowanie do egzaminów przeprowadzonych od sesji jesiennej 2017r. W związku z powyższym osoby, które otrzymały ww. liczbę punktów lub więcej są zwolnione z obowiązku ponownego przystąpienia do egzaminu. Komisja dokona weryfikacji wyników przeprowadzonych egzaminów i podejmie odpowiednią uchwałę nie później niż w terminie 40 dni od dnia zatwierdzenia niniejszego regulaminu.

Regulamin egzaminu państwowego

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w porozumieniu z Departamentem Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia


28.09.2018 r.

Prometriq Akademia Zarządzania z siedzibą w Sopocie zwróciła się z propozycją zorganizowania na potrzeby Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu bezpłatnego szkolenia „RODO w indywidualnej lub grupowej praktyce pielęgniarki i położnej”. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy szkolenia otrzymają odpowiednie certyfikaty.  Rejestracja wymaga wypełnienia i podpisania deklaracji udziału w projekcie POWER. Planowany, wstępny termin szkolenia to listopad 2018 r. Szkolenie będzie trwało ok 3 godzin. Zgłoszenia na szkolenie można przesłać na adres: izbaelb@wp.pl lub telefonicznie pod nr 55 233 98 79 do dnia 31 października 2018 r. Ilość miejsc ograniczona. 

Informacja Działu Szkoleń OIPiP w Elblągu dot. szkolenia”RODO dla Indywidualnych i Grupowych praktyk „


19.09.2018 r.

Nie zdążyłaś jeszcze ukończyć STUDIÓW POMOSTOWYCH? Teraz masz taką szansę!

Jedna z ostatnich szans na uzupełnienie wykształcenia dla pielęgniarek w ramach uruchomionych przez uczelnię studiów pomostowych. Studia oferowane są dla absolwentów pięcioletniego liceum medycznego lub trzyletniej szkoły policealnej. Rok czasu nauki (tylko 470 godzin zajęć oraz praktyki zawodowe we własnych placówkach). Do 50% zajęć praktycznych i praktyk zawodowych może zostać zaliczone na podstawie doświadczenia zawodowego i/lub dodatkowych kwalifikacji. Uzyskaj tytuł licencjata pielęgniarstwa i możliwość przystąpienia do 2-letnich studiów magisterskich oferowanych także przez Elbląską Uczelnię Humanistyczno-Ekonomiczną.

Czas trwania: 2 semestry.

Telefon do Działu Rekrutacji: 55/ 239-38-10, 239-39-55

OFERTA


BEZPŁATNE SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE FINANSOWANE Z MINISTERSTWA ZDROWIA

Oferta szkoleniowa

Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp.z o.o. w Rzeszowie informuje, że na podstawie zawiadomienia o wyborze ofert z dnia 20 lipca 2018 r. będzie realizować BEZPŁATNE szkolenia dofinansowane z Ministerstwa Zdrowia

Województwo Pomorskie

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 19.10.2018 r. Czytaj więcej

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 19.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 19.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji 20.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 20.10.2018 r. Czytaj więcej

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej – planowany termin kwalifikacji: 20.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 19.10.2018 r. Czytaj więcej…

Województwo Warmińsko-Mazurskie

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 21.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji: 20.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla pielęgniarek – planowany termin kwalifikacji 20.10.2018 r. Czytaj więcej…

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego – planowany termin kwalifikacji: 21.10.2018 r. Czytaj więcej…


Dlaczego każda kobieta karmiąca piersią powinna dodatkowo przyjmować DHA?

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PIERWSZYM OGÓLNOPOLSKIM, SZKOLENIU E-LEARNING SUPLEMANTACJA DHA W OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Jak w praktyce realizować zalecenia

DHA to niezbędny kwas tłuszczowy z grupy Omega-3, który ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia i dziecka. Jest ważnym składnikiem budulcowym mózgu, stanowi 97% wszystkich kwasów Omega-3 obecnych w mózgu oraz ważnym składnikiem budulcowym siatkówki oka, stanowi 95%wszystkich kwasów Omega-3 obecnych w siatkówce oka.

W Polsce średnia zawartość DHA w mleku kobiecym jest zdecydowanie zbyt niska. Jest go w mleku tym więcej im więcej kobieta przyjmuje go z codzienną dietą. Najbogatszym źródłem kwasu DHA są algi oraz tłuste ryby morskie. Niestety z badania WOBASZ wynika, że około 90% polskich kobiet spożywa ryby morskie rzadziej, niż 2 razy w tygodniu. 

DHA należy dostarczać w gotowej formie, ponieważ organizm ludzki ma ograniczoną zdolność do syntezy tego kwasu tłuszczowego i sam nie potrafi wytworzyć dostatecznej ilości tej substancji. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z działania DHA na organizm matki i dziecka, kobiety w ciąży i karmiące powinny suplementować go na poziomie minimum 200 mg dziennie, a w przypadku niewystarczającego spożycia ryb rekomendowana dawka wzrasta do 400-600 mg.

 Ze względu na duże znaczenie DHA w rozwoju dziecka oraz odnotowane niedobory w diecie kobiet karmiących piersią, Polskie Towarzystwo Położnych wydało Rekomendacje w zakresie stosowania kwasu DHA w okresie karmienia piersią.

Zapraszamy do zapoznania się z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Położnych oraz udziału w szkoleniu e-learning Suplementacja DHA w okresie karmienia piersią. Jak w praktyce realizować zalecenia na stronie www.edukacjapacjenta.pl.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Położnych w zakresie stosowania kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w okresie karmienia piersią


ZMIANA INTERPRETACJI W SPRAWIE PIT-8

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy,

Mam przyjemność poinformować Państwa, że Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu otrzymała zmianę interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych organizowania, finansowania lub refundacji członkom OIPiP w Elblągu udziału w szkoleniach zawodowych oraz obowiązku sporządzania dla każdego uczestnika szkolenia informacji PIT-8C. Z treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że uczestnictwo w szkoleniu: organizowanym przez OIPiP i finansowanym ze środków własnych, organizowanym przez podmiot trzeci, ale finansowanym przez OIPiP ze środków własnych, organizowanym przez podmiot trzeci, którego koszty są refundowane w całości lub części przez OIPiP nie powoduje powstania po stronie uczestnika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu już od 2018 r. nie będzie wystawiała PIT-8C.

Załącznik


KOMUNIKAT W SPRAWIE WYKAZU PRIORYTETOWYCH DZIEDZIN SPECJALIZACJI DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH, KTÓRE BĘDĄ MOGŁY UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z FUNDUSZU PRACY W 2018 R.

Ministerstwo Zdrowia prezentuje wykaz priorytetowych dziedzin szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2018 r. ze środków Funduszu Pracy. Wykaz ten będzie stanowił podstawę do określenia przedmiotu zamówienia w tegorocznych postępowaniach przetargowych dotyczących wyboru organizatorów kształcenia prowadzących szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych

Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy w 2018 r. z podziałem na województwa oraz uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie


Instrukcja: ZAPISYWANIE SIĘ NA KURSY/SZKOLENIA POPRZEZ SYSTEM SMK


KOMUNIKAT dla Organizatorów Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych W SPRAWIE PROWADZENIA KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH ZA POŚREDNICTWEM SMK


WAŻNE – Prosimy o zapoznanie się z treścią komunikatu:

Informacja Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych od dnia 1 maja 2017 r. – zmiany w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych

Link do informacji dotyczącej zmian w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych od 1 maja 2017 r.

http://nipip.pl/informacja-naczelnej-izby-pielegniarek-poloznych-1-maja-2017-r-zmiany-ksztalceniu-podyplomowym-pielegniarek-poloznych/


FUNDACJA OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ zaprasza Położne do udziału w bezpłatnym kursie specjalistycznym pn. Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji.

Kurs będzie realizowany w ramach zadania finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Będzie on bezpłatny dla położnych. Po ukończeniu kursu specjalistycznego położna otrzyma tytuł edukatora ds. laktacji. Pragniemy nadmienić, iż Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia planuje wprowadzenie finansowania porad laktacyjnych, a wyżej wymieniony kurs specjalistyczny będzie uprawniał do tego położne. Zajęcia teoretyczne obejmują następujące moduły: Moduł I – Karmienie piersią jako zagadnienie medyczne, społeczne, ekonomiczne – 10 godzin, Moduł II – Edukacja, wsparcie i komunikowanie się z matką karmiącą – 10 godzin, Moduł III – Najczęściej występujące problemy w okresie karmienia piersią i sposoby ich rozwiązywania – 14 godzin. Staże obejmują następujące oddziały: Oddział patologii ciąży albo poradnia dla kobiet w ciąży – 4 godziny; Sala porodowa – 4 godziny; Oddział położniczo-noworodkowy – 12 godzin; Poradnia laktacyjna – 8 godzin. Dokumenty do pobrania na kurs dostępne na stronie: http://happy-med.pl/fundacja/szkolenia/bezplatny-kurs-specjalistyczny/rekrutacja/

Informacja dotycząca kursu – plakat

Estera Michalak, Prezes Zarządu Fundacji


Pismo Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych dotyczące równorzędności specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego