http://oipip.elblag.pl/wp-content/uploads/2022/03/logo-izba2.jpg

Konferencje, kursy, szkolenia

PRENATALIS – BEZPŁATNE SZKOLENIA Z CYKLU AKADEMIA POŁOŻNEJ

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach z cyklu Akademia Umiejętności Nowoczesnej Położnej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Położnych. Szkolenia odbędą się w 13 miastach w godzinach 10.00 – 15.00.

Na szkolenia obowiązuje rejestracja w aplikacji Pregna Experts lub na www.akademiapoloznej.pl

Szczegółowe informacje dostępne tutaj


XXIV Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnej XXIV Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej „Aktywność fizyczna w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych„, która odbędzie się w formie stacjonarnej i ON-LINE w dniu 19 kwietnia 2024 roku

Komunikat nr 1 dot. konferencji


X KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA POLSKIEGO TOWARZYSTWA PIELĘGNIARSTWA RATUNKOWEGO

„RATOWANIE – WSPÓLNA SPRAWA”

MALBORK, 4 – 6 CZERWCA 2024 R.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej X Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego, która odbędzie się w Malborku w dniach 4-6 czerwca 2024 r.

Tegoroczne hasło konferencji brzmi: RATOWANIE – WSPÓLNA SPRAWA.

Wszystkie informacje dot. wydarzenia dostępne są na stronie internetowej konferencji: www.ptpr.mimesis.com.pl

Program konferencji


OFERTA SZKOLEŃ SPECJALIZACYJNYCH FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA ZDROWIA

Ośrodek Kształcenia podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. z o.o. w Rzeszowie ogłasza nabór na BEZPŁATNE SZKOLENIE SPECJALIZACYJNE W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie:

PIELĘGNIARSTWO GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZE DLA POŁOŻNYCH

Warunkiem udziału w szkoleniu jest spełnienie wymogów formalnych: posiadanie aktualnego prawa wykonywania zawodu położnej, przepracowanie w zawodzie położnej minimum 2 lat w ciągu ostatnich 5 lat, złożenie wniosku w Systemie Monitorowania Kształcenia.

Postępowanie kwalifikacyjne odbędzie się w lutym 2024 r. w Olsztynie. Szczegółowe informacje zostaną przesłane e-mailowo osobom, które złożą wniosek na szkolenie w systemie SMK.

Osobą do kontaktu w sprawie kwalifikacji, organizacji i przebiegu szkolenia jest Marta Pieczonka tel.: 508 867 595, e-mail: mpieczonka@okppip.pl

Oferta specjalizacji


„FASD WYZWANIEM W PRACY POŁOŻNEJ”, 18 STYCZNIA 2024 R. GODZ. 17:00

Link do rejestracji: https://nipip.pl/bezplatny-webinar-fasd-wyzwaniem-w-pracy-poloznej-18-stycznia-2024-r-godz-1700/


MARATON PRAKTYCZNEJ WIEDZY O PACJENCIE Z CUKRZYCĄ W POZ
I OPIECE DŁUGOTERMINOWEJ

Informacja prasowa dotycząca wydarzenia

Rejestracja uczestników: www.medycyprzeciwcukrzycy.pl


V WROCŁAWSKIE SYMPOZJUM PIELĘGNIAREK OPARACYJNYCH – 10-11 MAJA 2024 R. WROCŁAW

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na V Wrocławskie Sympozjum Pielęgniarek Operacyjnych „Przyszłość Pielęgniarstwa Operacyjnego: Trendy i Perspektywy”

Miejsce wydarzenia: Hotel Mercure Wrocław, ul. Plac Dominikański 1

Szczegółowe informacje na stronie https://www.wspielop.pl/


FIRMA VITAL-MED ZAPRASZA DO UDZIAŁU W BEZPŁATNYCH 


Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. z o.o. w Rzeszowie ogłasza nabór na BEZPŁATNE SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM

Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. z o.o. w Rzeszowie ogłasza nabór na BEZPŁATNE SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia w dziedzinach: 

PIELĘGNIARSTWO PEDIATRYCZNE DLA PIELĘGNIAREK

PIELĘGNIARSTWO ONKOLOGICZNE DLA PIELĘGNIAREK

Szczegółowe informacje tutaj


WIEM JAK POMÓC-REAGUJĘ!

W ramach lokalnej kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie Urząd Miejski w Elblągu we współpracy ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu zaprasza na spotkanie pod hasłem „WIEM JAK POMÓC -REAGUJĘ!„, które odbędzie się 27 listopada 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim ul. Stary Rynek 25 w sali nr C100 o godz. 10.00.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zapraszają pielęgniarki środowiskowo-rodzinne pracujące w elbląskich przychodniach.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w spotkaniu za pośrednictwem poczty elektronicznej – adres e-mail: malgorzata.wereszczynska-lukasiak@umelblag.pl

Zaproszenie


Komunikat w sprawie wykazu priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych,

które będą mogły uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa w 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia w załączeniu przedstawia wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2023 r. z podziałem na województwa oraz z uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie. Wykaz ten będzie stanowił podstawę do określenia przedmiotu zamówienia w tegorocznych postępowaniach przetargowych dotyczących wyboru organizatorów kształcenia prowadzących szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych. Planuje się, że w 2023 roku minimum 2525 pielęgniarek i położnych rozpocznie specjalizację w ramach miejsc dofinansowywanych.

Materiały:

Komunikat MZ dot. priorytetowych dziedzin szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek i położnych

Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych


Komunikat w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza


Uwaga! Ważne!

KOMUNIKAT CENTRUM KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

Komunikat w sprawie prowadzenia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przez nieuprawnione podmioty


KOMUNIKAT W SPRAWIE WYKAZU PRIORYTETOWYCH DZIEDZIN SPECJALIZACJI DLA PIELEGNIAREK I POŁOŻNYCH,
KTÓRE BĘDĄ MOGŁY UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z BUDZETU PAŃSTWA W 2022 R.

Ministerstwo Zdrowia przedstawia Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2022 r. z podziałem na województwa oraz uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie.

Wykaz ten będzie stanowił podstawę do określenia przedmiotu zamówienia w tegorocznych postępowaniach przetargowych dotyczących wyboru organizatorów kształcenia prowadzących szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych.

Planuje się, że w 2022 r. minimum 2 525 pielęgniarek i położnych rozpocznie specjalizację w ramach miejsc dofinansowanych. Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego za cały okres trwania specjalizacji dla szkoleń rozpoczynających się w 2022 r. wyniesie nie więcej niż 3 950 zł.

Dla województwa warmińsko-mazurskiego przewidziano następujące specjalizacje:

Pielęgniarstwo internistyczne dla pielęgniarek

Pielęgniarstwo opieki długoterminowej dla pielęgniarek

Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze dla położnych

Rezerwa: Pielęgniarstwo epidemiologiczne dla pielęgniarek i położnych; Pielęgniarstwo chirurgiczne dla pielęgniarek; Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki dla pielęgniarek.

Liczba miejsc/edycji: 100/4

W załączeniu: Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2022 r. z podziałem na województwa oraz uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie


KOMUNIKAT W SPRAWIE PRZEDKŁADANIA ZAŚWIADCZEŃ O UKOŃCZENIU KURSÓW
SPECJALISTYCZNYCH PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO EGZAMINU PAŃSTWOWEGO

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje, że w dniu 5 kwietnia 2022 r. Minister Zdrowia zatwierdził dokument: AKTUALIZACJA PROGRAMÓW SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH, który znosi warunek dotyczący przedkładania wraz z wnioskiem o zakwalifikowanie do egzaminu państwowego zaświadczenia o ukończeniu:

  1. kursu specjalistycznego Resuscytacja krążeniowo-oddechowa,
  2. kursu specjalistycznego Resuscytacja oddechowo-krążeniowa noworodka,
  3. kursu specjalistycznego Wykonywanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego,
  4. kursu specjalistycznego Leczenie ran dla pielęgniarek,
  5. kursu specjalistycznego Leczenie ran dla położnych.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia ws. wykazu priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków funduszu pracy w 2020 r.

Planuje się, ze w 2020 r. minimum 2 525 pielęgniarek i położnych rozpocznie specjalizację w ramach miejsc dofinansowywanych.

Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego za cały okres trwania specjalizacji dla szkoleń rozpoczynających się w 2020 roku wyniesie nie więcej niż 3.950 zł.

Wykaz dziedzin z podziałem na poszczególne województwa.


KOMUNIKAT CENTRUM KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH DOTYCZĄCY WYDŁUŻENIA CZASU TRWANIA SPECJALIZACJI, KURSÓW KWALIFIKACYJNYCH I SPECJALISTYCZNYCH


UWAGA!!! PAŃSTWO KOŃCZĄCY SPECJALIZACJĘ!!!

Przypominamy o konieczności wysłania wniosku na EGZAMIN PAŃSTWOWY w nieprzekraczalnym terminie DO 31.10.2019 r.

Wniosek należy złożyć poprzez system SMK. Po złożeniu wniosku należy sprawdzać status wniosku celem ewentualnego uzupełnienia ponieważ korekta jest możliwa tylko w ciągu 7 dni od daty odesłania przez CKPiP. Po tym czasie wniosek nie zostanie zakwalifikowany do jesiennej sesji egzaminacyjnej 2019 r.

Podręcznik użytkownika – Wnioski o egzamin specjalizacyjny – Rola Pielęgniarka/Położna


NACZELNA IZBA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH PRZESTRZEGA PRZED NIEUCZCIWYMI ORGANIZATORAMI KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

W związku z pojawiającymi się niepokojącymi informacjami na temat nieuczciwych organizatorów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przypomina, że zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej:

Organizatorami kształcenia mogą być:

  1. uczelnie, szkoły prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz podmioty lecznicze;
  2. inne podmioty po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe (prowadzonego przez ORPiP lub NRPiP)

Warunkami prowadzenia kształcenia podyplomowego są:

  1. posiadanie programu kształcenia, o którym mowa w art. 78 ust. 1 i 2;
  2. zapewnienie kadry dydaktycznej o kwalifikacjach odpowiednich dla danego rodzaju kształcenia, zgodnych ze wskazaniami określonymi w programie kształcenia;
  3. zapewnienie bazy dydaktycznej odpowiedniej do realizacji programu kształcenia, w tym dla szkolenia praktycznego, zgodnej ze wskazaniami określonymi w programie kształcenia;
  4. posiadanie wewnętrznego systemu oceny jakości kształcenia, uwzględniającego narzędzia oceny jakości kształcenia oraz metody tej oceny.

Organizator kształcenia jest obowiązany pielęgniarce lub położnej zakwalifikowanej do:

  • specjalizacji,
  • kursu kwalifikacyjnego,
  • kursu specjalistycznego,

wydać adekwatnie: kartę specjalizacji, kartę kursu kwalifikacyjnego, kartę kursu specjalistycznego, które wraz z wymaganymi wpisami oraz potwierdzeniami i zaliczeniami stanowią dowód ukończenia kształcenia podyplomowego.

Ponadto przypominamy, że kształcenie podyplomowe w ramach szkoleń specjalizacyjnych, kursów kwalifikacyjnych i kursów specjalistycznych prowadzone jest na podstawie programów kształcenia zatwierdzonych przez Ministra Zdrowia. Zapisy odnoszące się do stosowanych metod i środków dydaktycznych, metod sprawdzania efektów kształcenia, warunków zaliczenia, jak również rodzaju i liczby godzin dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału prowadzącego zajęcia nie przewidują metody e – learningu.

Warto również przed przystąpieniem do kształcenia podyplomowego zapoznać się z przepisami określonymi w: Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 r. (Rozdział 6) oraz programem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych na który chcemy się zapisać, gdzie określono warunki danego kształcenia: programy szkoleń specjalizacyjnych, programy kursów kwalifikacyjnych, programy kursów specjalizacyjnych (programy te dostępne są na stronie Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych: http://www.ckppip.edu.pl/

Szczegółowych informacji czy dany organizator kształcenia może prowadzić kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych można uzyskać w swojej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych lub w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.


KOMUNIKAT CENTRUM KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH Z DNIA 15 LIPCA 2019 R.

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje, że osoby, które posiadają konto w SMK powinny ponownie dokładnie zweryfikować sposób zapisania swoich danych osobowych zawartych w profilu użytkownika tj. imię, drugie imię i nazwisko. Dane powinny zaczynać się z dużej litery, a dalszy ciąg liter powinien być napisany małymi literami. Ponadto numer Prawa wykonywania zawodu (PWZ) powinien zawierać ciąg 7 cyfr zakończonych literą P (dla pielęgniarki) lub dużą literą A (dla położnej).

Centrum przypomina, że profil użytkownika jest edytowalny wyłącznie przez osobę, która założyła konto w SMK.

Dane zawarte w profilu użytkownika automatycznie zapisują się w składanym do Centrum wniosku o zakwalifikowanie do egzaminu (wersja elektroniczna) i będą zawarte również na dyplomie specjalisty w danej dziedzinie.

Centrum nie ponosi odpowiedzialności za błędnie wypełniony profil użytkownika.

dr n.med. Beata Guzak

Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego

Pielęgniarek i Położnych


Opinia Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia w sprawie czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego w przypadku przerwania przez pielęgniarkę lub położną realizacji szkolenia

Opinia Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia w sprawie czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego w przypadku przerwania przez pielęgniarkę lub położną realizacji szkolenia

Dopuszczalna jest interpretacja § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, która zakłada, że minimalny i maksymalny czas trwania specjalizacji dotyczy kształcenia u jednego organizatora kształcenia.Takie podejście umożliwi uczestnikom szkolenia organizowanego przez jednego organizatora do wyrównania ewentualnych różnic programowych w przypadku kontynuowania kształcenia specjalizacyjnego u innego organizatora kształcenia.


KOMUNIKAT NACZELNEJ IZBY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH DOTYCZĄCY EGZAMINÓW SPECJALIZACYJNYCH DLA TYCH, KTÓRZY ROZPOCZĘLI SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE POCZĄWSZY OD DNIA 1 LIPCA 2017 r

Pielęgniarka, położna, która rozpoczęła szkolenie specjalizacyjne, począwszy od dnia 1 lipca 2017 r. , składa wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu za pomocą SMK.

W celu uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia należy po odbyciu specjalizacji zdać egzamin państwowy. Zgodnie z § 10. Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych z dnia 30 września 2016 r.:

1.Do egzaminu państwowego, o którym mowa w art. 67 ust. 2 ustawy, mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:

1) ukończyły specjalizację albo zostały zwolnione z obowiązku jej odbywania w całości na podstawie art. 67 ust.3 ustawy;

2) złożyły do państwowej komisji egzaminacyjnej, za pośrednictwem dyrektora Centrum, wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu państwowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia, wraz z kartą specjalizacji lub dokumentem potwierdzającym zwolnienie z obowiązku odbywania specjalizacji w części lub całości;        

3) złożyły do państwowej komisji egzaminacyjnej dokument potwierdzający wniesienie opłaty za egzamin państwowy na rachunek bankowy wskazany przez Centrum.

2. Dokumenty o których mowa w ust. 1 pkt. 2 i 3, składa się do Centrum do dnia 31 maja albo do dnia 31 października.

Egzamin państwowy jest przeprowadzany w sesji wiosennej w terminie od dnia 1 marca do dnia 31 maja oraz w sesji  jesiennej w terminie od dnia 1 września do 30 listopada.

Wniosek o zakwalifikowanie składany przez SMK musi zawierać:

  • EKK – Elektroniczną Kartę Kształcenia lub dokument potwierdzający zwolnienie z obowiązku odbywania specjalizacji w części lub całości,
  • Potwierdzenie dokonania opłaty za egzamin (UWAGA! SMK pozwala na złożenie wniosku bez załączonego potwierdzenia, ale będzie to skutkowało skierowaniem wniosku do uzupełnienia w ciągu 7 dni. Wysokość opłaty za egzamin wynosi 170 zł.).

Wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu wraz z wymaganymi załącznikami złożony za pomocą SMK uzyskuje status „złożony”. Wniosek spełniający wymogi formalne oraz sprawdzony przez Centrum otrzymuje status  „zweryfikowany”. Wniosek posiadający w SMK status „zweryfikowany” decyzją komisji otrzymuje status „zakwalifikowany” lub „niezakwalifikowany”, nie później niż na 30 dni przed datą egzaminu.

W przypadku, gdy wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu zawiera braki formalne, Dyrektor Centrum wzywa Wnioskodawcę do uzupełnienia tych braków, za pomocą SMK. Wnioskodawca w terminie 7 dni od dnia skierowania wniosku o uzupełnienie musi uzupełnić wniosek, jeżeli tego nie zrobi wniosek traktuje się, jako niezłożony, a w SMK wniosek ten otrzymuje status „bez rozpoznania”.

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych nie później niż 30 dni przed datą egzaminu na stronie internetowej zamieszcza informację o dacie i miejscu egzaminu.

Komunikat sporządzono na podstawie:

Regulaminu Egzaminu Państwowego opracowanego przez Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych

Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i Położnych z dnia 30 września 2016 r.

Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 r


Z prac NIPiP

Pisma z Ministerstwa Zdrowia dotyczące organizatora kształcenia Interrette Sp. z o.o. w sprawie m.in. kontynuacji odbywania specjalizacji przez pielęgniarki u innego organizatora kształcenia

Do pobrania:

Pismo Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2019 r.

Pismo Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2019 kierowane do Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych